Tajemnice piramid


Piramidy w innych krajach

   Zagadkowe piramidy leżą w wielu odległych od siebie miejsc. Skąd takie zamiłowanie ludów nie mających wedle oficjalnej nauki żadnych ze sobą kontaktów do tego właśnie a nie innego kształtu ? Kilka tysięcy lat przed Chrystusem ludzie z różnych kontynentów ponoć nie byli w stanie kontaktować się ze sobą. A jednak w różnych zakątkach świata w innym czasie stanęły podobne budowle. Jeśli połączyć linią na mapie świata miejsca, gdzie powstały, to okaże się, że łańcuch piramid opasuje ziemię. Najbardziej odważną hipotezą jest, iż pierwsze piramidy zbudowano na mitycznej Atlantydzie. Po tajemniczej katastrofie Atlantydy, na której kwitła wspaniała cywilizacja, ocalali Atlantydzi ruszyli w różne strony świata, zakładając kolonie, ucząc tubylców m.in. uprawy roli i z sobie tylko znanych powodów wznosząc piramidy. A oto gdzie oprócz Egiptu możemy odnaleźć piramidy:
Wyspy Kanaryjskie (terytorium Hiszpanii)
W 1998 niedaleko Guimar (miasto na wschodnim wybrzeżu Teneryfy) zostały odkryte sześciostopniowe piramidy, sięgające 12 metrów wysokości. Główny kompleks trzech piramid jest astronomicznie zorientowany na zachód Słońca wiosennego przesilenia. Schody rozpoczynają się od ziemi i kończą ma wierzchołku piramid. Płaski szczyt piramid pokryty jest żwirem. Najnowsze badania archeologiczne wskazują jednak, że piramidy w Guímarze powstały najwcześniej w XIX wieku, jakkolwiek ich geneza i cel budowy pozostają dotąd nieznane.

Piramida na Wyspach Kanaryjskich
Chiny
Najbardziej tajemniczą piramidą w Chinach jest ogromna chińska Biała Piramida. Tamtejszy rząd nikogo jednak do niej nie dopuszcza. Tylko raz lotnikom amerykańskim podczas II wojny światowej udało się sfotografować ją z powietrza, dlatego jakość zdjęcia nie jest najlepsza. W tym samym rejonie, niedaleko Xian, znajduje się kilka innych piramid, które można zobaczyć z daleka, jadąc publiczną drogą wiodącą na lotnisko. Od dziesiątków lat chińscy naukowcy badają ich wnętrza, ale wyniki badań są ściśle tajne. Na równinie Qin Chuan i w dolinie Qin Lin, w prowincji Shensi znajdują się piramidy ziemne, datowane na 4500 lat. Niemiecki badacz Hartwig Hausdorf twierdzi, iż na terenie Chin jest ponad 100 piramid, zrobionych z gliny. Wiele z nich jest uszkodzonych przez erozję i rolników. Część piramid odwzorowuje tzw. złotą proporcję charakterystyczną dla piramid egipskich.

Piramida w Chinach
Włochy
Trzy włoskie piramidy zostały odkryte dzięki satelicie w północnych Włoszech w mieście Montevecchia – 40 km od Mediolanu. Najwyższa piramida liczy 150 m wysokości. Piramidy są zbudowane z kamienia. W chwili obecnej są one całkowicie pokryte przez ziemię i rośliny, dlatego też wyglądają jak pagórki. Trzy piramidy włoskie wykazują bardzo duże podobieństwo do egipskich, ze względu na perfekcyjne ustawienie względem pasa Oriona i nachylenie piramid. wiek jest trudny do ocenienia lecz na pewno liczą więcej niż 3000 lat.

Piramidy we Włoszech
Irak
Na terenie dzisiejszego Iraku, w dawnej Mezopotamii, kwitła kiedyś cywilizacja Sumeru, która słynna była z zikkuratów – świątyń w kształcie schodkowych piramid.

Piramida w Iraku
Sudan
Piramidy w Sudanie są znacznie mniejsze niż w Egipcie i są królewskimi grobowcami. Datowane są od 300 roku p.n.e. do 300 roku n.e. Piramidy są ulokowane w północnej części obecnego Sudanu, w dolinie Nilu (dawna Nubia). Jak wiele piramid na świecie zostały uszkodzone przez zmienne warunki pogodowe.


Piramidy w Sudanie
Indonezja
Nie za wiele wiadomo o tym miejscu, poza tym, że jest położone na wyspie Jawa. Piramida spełniała role świątyni. Jest datowana na rok 1416-1459. Wykazuje podobieństwo do piramid położonych w Ameryce Środkowej.

Piramida w Indonezji
Belize
W kraju tym można spotkać kilka „dorodnych” piramid. Altun-Ha (Kamienna woda) leży 30 mil na północ od stolicy. Następnym miejscem jest Caracol (Ślimak) ulokowany na południe od San Ignacio. Piramida w tym miejscu jest największa w Belize (liczy 140 stóp wysokości). Inne piramidy leżą w Cerros, Cuello, El Pilar, Las Milpas, Lubaantunis, Xunantunich.

Piramida w Belize
Meksyk, Boliwia i Peru
Na terenie obu Ameryk aż się roi od piramid podobnych do sumeryjskich zikkuratów. Wybudowali je Aztekowie (w Teotihuacan niedaleko Meksyku), Majowie w Uxmal (ta ostatnia piramida – jak głosi legenda – została wzniesiona w ciągu jednej nocy przez karły potrafiące sprawić, aby kamienie latały). Najbardziej znane są Piramida Słońca i Piramida Księżyca w Teotihuacánie, Świątynia Inskrypcji w Palenque oraz Piramida Nisz w El Tajín.

Piramida w Meksyku


Polska
Około 250 m od szosy łączącej Banie Mazurskie z Żabinem tuż przed wsią Rapa koło Gołdapi znajduje się w lesie dziwna budowla. To wznoszący się na wysokość ok. 8-10 m grobowiec w kształcie piramidy wybudowany na początku XIX w. przez ówczesnego właściciela tutejszych gruntów hrabiego von Farenheid. Inne piramidy w Polsce to: w Aleksandrowie Kujawskim, w Burdzach, w Łaziskach, w Karczewie, w Krynicy, w Międzybrodziu, w Zagórzanach i w Rożnowie.

Piramida w Rapie

piramidy

Następny artykuł